نیاز های فوری فوری وصال: مستمندی آبرودار از سادات نیازمند صندلی نماز بی بضاعتی آبرودار از سادات نیازمند ماشین لباسشویی خانواده ای آبرودار از سادات نیازمند جاکفشی مستمندی آبرودار از سادات نیازمندماشین لباسشویی

جستجو کردن

پرداخت تسهیلات۵۰۰میلیونی به کارفرمایان درازای استخدام مددجویان

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد از پرداخت تسهیلات ویژه به فعالان کسب و کار در صورت استخدام مددجویان کمیته امداد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته‌امداد، حجت‌الله عبدالملکی با بیان اینکه مهم‌ترین برنامه کمیته امداد امام خمینی (ره) برای رفع فقر در کشور، توسعه اشتغال است، گفت: عمده مخاطبان و افراد تحت پوشش را کسانی تشکیل می‌دهند که مستعد اشتغال هستند اما اشتغال باید با شرایط اقتصادی و خانوادگی آن‌ها هم خوانی داشته باشد.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) درباره برنامه‌های این نهاد در سال جاری اظهار کرد: در سال ۹۹ برنامه‌ای برای توسعه همکاری فعالان کسب و کار برای رفع بیکاری محرومان داریم و این مهم یکی از سه استراتژی اصلی اشتغال کمیته امداد است.

وی افزود: در کشور صدها هزار و شاید چند میلیون نفر فعال در حوزه کسب و کار داریم که می‌توانند در چارچوب فعالیت اقتصادی خودشان کمیته امداد را برای ایجاد زمینه اشتغال محرومان کمک کنند. یک گروه از این افراد کارفرماها هستند یعنی کسانی که صاحب یک کسب و کار هستند و امکان این را دارند با استخدام مددجویان کمیته امداد، فرصت‌های شغلی را برای این افراد و خانواده‌هایشان فراهم آورند.

عبدالملکی درباره دلیل رجوع کمیته امداد به فعالان کسب و کار برای اشتغال مددجویان بیان کرد: به جز دلیل معنوی، در این راستا سه بسته تشویقی برای کارفرمایان در نظر گرفته‌ایم. بسته نخست وام قرض‌الحسنه است یعنی به ازای هر یک نفر مددجویی که مؤسسات و شرکت‌ها و همچنین کارفرمایان استخدام کنند، ۵۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه با سود ۴ درصد و بازگشت پنج و هفت ساله پرداخت می‌کنیم.

وی در تشریح این طرح اظهار کرد: سقف این وام ۱۰ نفر است و در واقع هر فعال کسب و کار می‌تواند تا ۱۰ نفر از مددجویان کمیته امداد را استخدام کند و به این شکل ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه با سود چهار درصد دریافت می‌کند. این طرح ابلاغ شده و در حال اجرا است. در همین راستا سال گذشته برای ۱۶ هزار و ۸۰۰ نفر از مددجویان و خانواده‌هایشان در قالب همین برنامه شغل ایجاد کردیم و با پرداخت بیمه کامل در حال فعالیت هستند.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) از برنامه‌ریزی برای اشتغال ۳۰ هزار نفر از مددجویان در قالب این طرح گفت و عنوان کرد: دومین بسته تشویقی کارفرمایان در این طرح، حق بیمه سهم کارفرما است که در مناطق عادی تا ۲ سال پرداخت می‌شود و در مناطق محروم با ضریب محرومیت ۶ و ۷ تا سه سال پرداخت صورت می‌گیرد و در مناطق محروم با ضریب محرومیت ۸ و ۹ تا چهار سال حق بیمه سهم کارفرما توسط کمیته امداد به صورت یارانه پرداخت می‌شود.

وی افزود: در دو حالت ۲ بسته تشویقی یعنی پرداخت تسهیلات و حق بیمه توسط کمیته امداد همزمان صورت می‌گیرد؛ حالت اول فعالیت در مناطق محروم با ضریب محرومیت ۶ تا ۹ است. حالت دوم نیز مربوط به شرکت‌های دانش بنیان است که اگر از اعضای کمیته امداد استخدام و در فعالیت‌های علمی و فنی از آنها استفاده کنند، در هر نقطه از کشور باشند، دو بسته تشویقی را همزمان پرداخت می‌کنیم.

عبدالملکی درباره سهم کشاورزی در اشتغال مددجویان اظهار کرد: بیش از ۵۰ درصد از طرح‌های اشتغال مددجویان در روستاها اجرایی می‌شود و پدران خیلی از این افراد سابقه اشتغال به دامداری داشته و یا خودشان زمین‌های کوچکی دارند که می‌توانیم به آنها در حوزه کشاورزی کمک کنیم.

وی از ورود کمیته امداد به اشتغال بخش کشاورزی از طریق حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و اظهار کرد: یک شکل جدید گلخانه‌هایی با بازدهی بالا و دانش‌بنیان با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به صورت پایلوت در حال اجراست که هزینه آن بسیار کم است. در واقع با کمتر از ۵۰ میلیون تومان می‌توان یک واحد گلخانه مدرن و کوچک و با بازدهی مناسب راه‌اندازی کرد.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) خاطرنشان کرد: هفته قبل با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نخستین طرح پرورش ماهی‌های فوق متراکم را در سیستان و بلوچستان افتتاح کردیم. این طرح در فضای بسیار محدود و تقریباً در ۳۰ الی ۴۰ متر مربع و با یک استخر پیش ساخته کوچک به اجرا در آمد. در این استخر حجم زیادی ماهی پرورش داده می‌شود و از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است.

وی همچنین به طرح پرورش گیاهان و ماهی به صورت همزمان اشاره کرد و گفت: در این روش مقداری آب در مدارس بسته بین استخر ماهی و گیاهان شامل سیفی‌جات و گل‌های آپارتمانی حرکت می‌کند و یک هم‌افزایی عالی بین گیاه و ماهی اتفاق می‌افتد یعنی ماهی آب گیاه را تغذیه می‌کند و گیاهان آبی که ماهی تعذیه می‌کند را استفاده می‌کند و در نتیجه مصرف آب بسیار کاهش پیدا کرده و بازدهی را نیز دو چندان می‌کند.

۱۵ تیر ۱۳۹۹

Views: 110

اشتراک گذاری

اطلاعات بیشتر

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

آخرین اخبار