بسم لله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا «دَاعِيَ اللَّهِ وَ رَبَّانِيَّ آيَاتِهِ» ارواحنا فداک

طــــــــــــــــــرح «وقــــــــــــــــــف»

«لَنْ تَنَالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنْفِقُوا مِنْ شَيْءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِيمٌ»؛[1]

هرگز به (حقيقت) نيكوكاري نمي‏رسيد مگر اينكه از آنچه دوست مي‏داريد (در راه خدا) انفاق كنيد، و آنچه انفاق مي‏كنيد خداوند از آن با خبر است.

لازمه شریک کردن و واگذاری اموال شخصی خود به دیگران، نیازمند ایثار و از خودگذشتگی است. در پرتو کلام الهی و عترت نبوی علیهم السلام، برخی از مومنین، بخشی از اموال خود را در راه خدای تعالی و برای استفاده سایر مومنین واگذار می کنند. این عمل پسندیده را «وقف» نام نهاده­اند؛ چه اینکه وقف، مصداق روشني است از تعاون و تعاضد، انفاقي است عاري از منّت و احساني است خالي از اذيت، به دور از تحقير شخصيت ديگران، تصدقي است دائمي و مستمر، بدون ريا ، وامي است بدون اضطراب بازپرداخت و تعديل ثروتي است با رضا و رغبت.

پیشوایان ما در این امر از همگان سبقت گرفته و واقف بسیاری از بهترین اموال خود هستند. رسول خدا صلی الله علیه و آله زمین­هـــــــا و باغ­هایــــــی را وقف نیازمندان کردند، امیرالمومنین علیه السلام مزارع، باغ­ها و چاه­های آبی را که با دستان مبارک خود کنده بودند، وقف درراه­ماندگان و فقرا کردند. سایر ائمه صلوات الله علیهم اجمعین نیز بر این روش، راه پیموده­اند و زمین، باغ، چشمـــــــــــه، چاه آب، منزل مسکونی، درختان ثمردار و …  فراوانی از بهترین اموال شخصی خود را وقف استفاده عموم مومنین، درراه­ماندگان، فقرا، ایتام و محرومان کرده­اند.[2]

با گسترش فرهنگ وقف در جامعه، بستر مناسبی برای رشد ارزش‌های معنوی و الهی ایجاد می شود. اسلام بر سنت حـــــــسنه وقف به عنوان یکی از اهرم‌های مؤثر اعتقادی و فرهنگی برای جبران نیازهای مادی و معنوی جامعه تاکید کرده است از صدها سال پیش تاکنون واقفان خیراندیش با اختصاص بخشی از اموال خود برای خدمت مستمر به جامعه در قالب روش پسندیده (وقف) که بارزترین و روشن‌ترین مصداق احسان، انفاق، صدقه جاریه، تعاون و باقیات الصالحات است، منشا خدمات فراوان علمی، فرهنگی، هنری، رفاهی، بهداشتی در جامعه بوده‌اند که وجود صدها درمانگاه، بیمارستان، مدرسه، دارالایتام، کتابخانه و هزارها مسجد، قنات، پل، آب انبار و غیره بهترین گواه و شاهد آن است.

موسسه خیریه نیک گستر وصال با پیروی از مقتدایان خود، قدم در این عرصه نهاده و در راستای انجام و احیای سنت وقف، مومنین نیکوکار را با هر توان مالی به شرکت در آن فرا می­خواند تا علاوه بر بهره­ مندی از اجر و پاداش آن و مزین شدن به نام واقف، گرد غمی از سر یتیمی برداریم یا مستضعفی را یاری کنیم یا ویرانه­ای را آباد.

موارد وقف:
–  مساعدت در بازسازی و تجهیز اماکن مذهبی و آموزشی
–  خرید تجهــــــیزات پزشکی برای درمانـــــــــــــگاه های خیریه
–  تهیه و نصب آب ســــــــــــــرد کن در اماکن عمومی
–  تجهیز کتابــــــــــــخانه
–  امور عــــــــــــــــام المنفعه
–  و هر نیـــــــــــت خیر دیگری که داریـــــــــد .
واقــــــــــــــــــــــــــف بــــــــــــــــــــــــــــاشیــــــــــــــــــــــــــم : با کمک های نقدی و غیر نقدی

برای اطلاعات بیشتر با واحد نیکوکاری موسسه خیریه نیک گستر وصال به شماره تلفن های ۱-۳۲۲۸۸۰۵۰  تماس حاصل فرمائید.

اجرتان با خدایتان باد.

شماره حساب بانک ملت : ۵۲۶۶۰۲۴۱۲۹ / شماره کارت : ۵۶۱۸-۱۰۹۱-۳۳۷۹-۶۱۰۴

شبای حساب : ۹۴۰۱۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰۵۲۶۶۰۲۴۱۲۹ IR

پرداخت آنلاین

موقوفـــــــــات موسسه خیریه نیک گســــــــــــــــــــتر وصال را دنـــــــــــــــــــــبال فرمایید

پرداخت های جاودانه با کد 11

[1]. سوره آل عمران، آیه92.

[2]. کتاب «وقف از منظر آیات و روایات»، علی اکبر تقی زاده، آستان قدس، 1392، ص 57-87

بازدیدها: 134

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیست − 19 =

فهرست