parallax background
 
 
 
 
 
 
 
 
 

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک «يَا تَالِيَ كِتَابِ اللَّهِ وَ تَرْجُمَانَهُ»

عجـل الله تعـالـی فرجــکــــ الشـریفــــ

قال امیرالمومنین علیه السلام:« الكُتبُ بَساتينُ العُلَماءِ: كتاب ها بوستان هاى دانشمندان اند»غررالحکم، ح991

مسابقه کتاب­خوانی منظم

بالابردن سطح آگاهی و دانش افراد، رشد جامعه را به همراه دارد. نشر و ترویج کتاب و کتاب­خوانی، نقش ب­سزایی در تعالی فرهنگی ایفا می­کند. در تمامی فرهنگ ­ها به­ویژه دین مبین اسلام، تاکید فراوانی بر علم آموزی شده که انس با کتاب، از توصیه­ های جدّی آن است. اهمیت کتاب تا آنجاست که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله یکی از دو ثقل گرانب ها را «کتابَ الله»[1] معرفی می­فرمایند. ثقل اصغر؛ اهل بیت عصمت علیهم السلام نیز ارزشمندی کتاب را گوشزد نموده­اند؛ مولای متقیان امام علی علیه السلام فرمودند: «كسی كه با كتاب آرامش یابد، هیچ آرامشی را از دست نداده است».[2] توجه به کتاب و کتابخوانی، توصیه همیشگی مقام معظم رهبری بوده و جایگاه ویژه­ای در نظر معظم له دارد؛ چنانچه درباره کتاب می­فرمایند: «کتاب یک غذاست؛ یک غذای روح است؛ یک نوشیدنی روح است و چنانچه مقوّی باشد، روح را تقویت می­کند».[3]

معاونت فرهنگی موسسه با درک این مهم، برگزاری مسابقات کتابخوانی با سیر مطالعاتی هدفمند و مشخص را در دستور کار خود قرار داده است. این امر با هدف آشنایی خانواده وصال با سبک زندگی اسلامی و مهارت­ های زندگی در دست اجراست. مسابقات در بازه زمانی هر دو هفته یک بار انجام می­شود. کتاب­ های مناسب در موضوعات فوق شناسایی و از محل مشارکت­ های فرهنگی خیرین و کمک­ های نیکوکاران تهیه و در اختیار جامعه هدف وصال که از اقشار محروم جامعه هستند قرار می­گیرد. سوالات از متن کتاب و به­ صورت چهار گزینه­ ای، جهت سهولت جوابدهی برای همه گروه­ های مخاطب، طراحی شده و به همراه کتاب به آنها اهداء می­شود. یک هفته، زمان جوابدهی و تکمیل پاسخنامه است که پس از تصحیح و امتیاز بندی به سه نفر برتر، جوایز ارزنده­ نقدی و غیر نقدی [شامل اقلام فرهنگی] تقدیم می­گردد.

بر این باوریم که انس با کتاب راهکاری مناسب برای رشد فرهنگی جامعه و اثر بخشی در سبک زندگی رنج کشیدگانی است که محل سکونتشان حاشیه شهر و مملو از بزه­ های اجتماعی و ناهنجاری­ های خانوادگیست. کتابخوانی هدفمند به همراه مشوق­ های مادی و اعطای جوایز، بستری مناسب جهت ایجاد انس با کتاب است.

در این مسیر، موسسه خیریه نیک گستر وصال دست تمامی نیک اندیشانی که دغدغه اعتلای فرهنگی خانواده­ ها را دارند به گرمی فشرده و از حمایت­ های آنها در این زمینه استقبال می­کند. خیرین گرامی می­توانند همراهی­های خود را با کد 9 به حساب خیریه واریز نموده و خود را در اجر معنوی علم آموزیِ نیازمندان شریک کنند. انشاالله.[1] . إِنِّي تَارِكٌ فِيكُمُ الثَّقَلَيْنِ مَا إِنْ تَمَسَّكْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا كِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِي أَهْلَ بَيْتِي وَ إِنَّهُمَا لَنْ يَفْتَرِقَا حَتَّى يَرِدَا عَلَيَّ الْحَوْضَ؛ همانا من در ميان شما دو چيز سنگين و گران ميگذارم، كه اگر بدانها چنگ زنيد هرگز پس از من گمراه نشويد: كتاب خدا و عترت من أهل بيتم، و اين دو از يكديگر جدا نشوند تا در كنار حوض كوثر بر من درآيند. الارشاد (شیخ مفید)، ج1، ص233.

[2]. غرر الحکم، ح8126.

[3] . بیانات در مصاحبه صدا و سیما، در ششمین «نمایشگاه بین‌المللی کتاب»، 1372/02/21.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

بازدیدها: ۳۸۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − 3 =